İzmir’de doğan Burcu Kurt, şan eğitimine 2003 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları / Opera-Şan Bölümüne kabul edilerek başladı. İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından biri olan Aydın Uştuk’un öğrencisi olarak 2008 yılında mezun oldu. Aynı yıl Avusturya’da Graz Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’ne kabul edilerek, şan yüksek lisans öğrenimini Ulf Baestlein ile 2012 yılında başarıyla tamamladı.

Üniversitenin opera stüdyosunda Puccini "Suor Angelica", Janacek "Das Schlaue Füchslein" ve Mozart "Le Nozze di Figaro"eserlerinde yer aldı.

2010-2011 yılında "Viyana Vals Filarmoni Orkestrası" ile Çin Halk Cumhuriyeti’nde on farklı şehirde solist olarak yer aldı.

Koro şarkıcısı olarak; "Mörbisch Seefestspiele", Salzburg  Festivali ve Viyana Devlet Operası korolarında görev alan sanatçı  "Volksoper Wien" kadrolu sanatçısıdır.

Chanson, Operet, Müzikal ve Kabare gibi türlere özel ilgi duyan sanatçı, son dönemde Karlheinz Donauer ile birlikte solo konserler vermektedir. Repertuarında 1930-1950 yılları arasındaki film, kabare ve chanson bestecileri ve yeni komposizyonlar yer almaktadır.